Platforma edukacyjna „Partnerstwo dla Uczelni”
W dniu 2 kwietnia 2020 r. Politechnika Rzeszowska podpisała umowę z firmą Asseco Data System, która wspólnie z Operatorem Chmury Krajowej oraz Google Polska stworzyła platformę edukacyjną Partnerstwo dla Uczelni.
Zapewnienie ciągłości działań edukacyjnych to dziś najpoważniejsze wyzwanie, przed którym stanęła nie tylko Politechnika Rzeszowska, ale także inne uczelnie w całej Polsce. W stanie pandemii spowodowanej COVID-19, gdy prowadzenie zajęć w dotychczasowym, stacjonarnym trybie stało się niemożliwe, koniecznością stało się znalezienie innego rozwiązania. Część uczelni ma doświadczenie w prowadzaniu zajęć metodą e-learningową. Dotychczas traktowane one były jednak jedynie jako uzupełniająca forma kształcenia. Wydajność zarówno tych rozwiązań, jak i infrastruktury teleinformatycznej wielu uczelni nie pozwala na wykorzystanie ich jako podstawowej formy zajęć dydaktycznych i nawiązanie kontaktu ze wszystkimi studentami.
Mając pełną świadomość aktualnych potrzeb polskiego szkolnictwa wyższego, z inicjatywy Asseco został uruchomiony dedykowany program Partnerstwo dla Uczelni dotyczący bezpłatnego udostępnienia platformy edukacyjnej na okres 6 miesięcy.
W ramach programu Partnerstwo dla Uczelni wybrane polskie szkoły wyższe otrzymują dostęp do Asseco Educational Platform – kompleksowej platformy informatycznej, stworzonej przez Asseco Data Systems na bazie wieloletniego doświadczenia współpracy z uczelniami publicznymi i niepublicznymi. Narzędzie udostępnione jest w oparciu o infrastrukturę chmurową Operatora Chmury Krajowej i firmy Google. Zapewnia to pełne wsparcie technologiczne oraz bezpieczeństwo przetwarzanych danych.
Partnerstwo dla Uczelni i samo rozwiązanie uzyskało rekomendacje ze strony Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundacji Perspektyw oraz zostało zaprezentowane Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Proces wdrożenia jest prosty i zwykle trwa do 7 dni. W przyszłym tygodniu odbędą się pierwsze szkolenia online dedykowane nauczycielom akademickim Politechniki Rzeszowskiej z zakresu obsługi i przedstawienia pełnego spektrum możliwości platformy edukacyjnej.
Studenci i wykładowcy dostaną przyjemne do użytkowania narzędzie, a zarządzający Uczelnią będą mogli monitorować te procesy na różnych poziomach. Na korzyść platformy przemawiają możliwość tworzenia i udostępniania materiałów edukacyjnych również przy wykorzystaniu materiałów zewnętrznych zintegrowanych w największych portalach edukacyjnych i społecznościowych, pełen kontakt wykładowców ze studentami w tym prowadzenie planu zajęć, udostępnianie materiałów edukacyjnych, a także monitorowanie aktywności studentów i ich postępów w nauce poprzez mechanizm statystyk i raportowania. Niekwestionowanym atutem projektu Partnerstwa dla Uczelni jest również łatwy dostęp do systemu z poziomu przeglądarki www przy użyciu dowolnego urządzenia - komputera, tabletu czy smartfona oraz intuicyjny interface.
Najważniejszymi korzyściami dla studenta wynikającymi ze stosowania platformy są: możliwość sprawdzania planu zajęć online, uczestnictwo w wykładach/zajęciach online, korzystanie z udostępnionych materiałów edukacyjnych, wykonywanie zadań/prac i przesyłanie ich do wykładowcy oraz komunikacja ze studentami i wykładowcami. „Partnerstwo dla Uczelni” daje możliwość wykładowcom planowanie i prowadzenie wykładu/zajęć online, tworzenie i udostępnianie materiałów edukacyjnych, przypisywanie zadań/prac do wykonania a także sprawdzanie zleconych zadań/prac oraz komunikację ze studentami.